7 kwietnia 2010

{128.1} Wietnam, Zatoka Ha Long

Kartkę tę dostałam od znajomej z forum postcrossingu, z którą rozmawiałam już od dość dawna, a nigdy nie przyszło nam do głowy wymienić się kartkami, aż do tej pory. Mowa o Jo, która jest Angielką, ale mieszka w Wietnamie od wielu lat. Konkretniej - w jego stolicy, czyli Hanoi, która obchodzi wkrótce tysięczne urodziny. Kartka przedstawia jednak inne miejsce - zatokę Ha Long, znajdującą się na liście UNESCO. To typowa sceneria dla wybrzeży Wietnamu - nic, tylko pozazdrościć widoków... Zatoka jest bardzo popularnym celem wycieczek samych Wietnamczyków jak i turystów zagranicznych. Popularnymi formami zwiedzania są łodzie oraz kajaki, ponadto istnieje tu wiele miejsc nadających się do kąpieli i biwakowania. W mieście Ha Long mieści się centrum informacji turystycznej oraz muzeum przyrodnicze. Rosnący ruch turystyczny pozostaje jednak pod stałą kontrolą ze względu na jego niekorzystne oddziaływanie na ekosystem Zatoki. Populację regionu szacuje się na ok. 300 osób, z których większość mieszka na łodziach i bambusowych tratwach. Po wpisaniu tego miejsca na listę UNESCO rybacy byli zmuszani do jego opuszczenia, jednak udało im się obronić przed wysiedleniem na stały ląd. Dużym zagrożeniem dla wartości przyrodniczych regionu są przebiegające tędy szlaki morskie oraz działające w pobliżu kopalnie węgla kamiennego.

8 komentarzy:

 1. ciekawa:)
  Genek Kobieta? :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale gafa ^^ Już poprawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. O, najwyraźniej nie tylko ja byłam przekonana, że to facet :>
  Swoją drogą to kolejna osoba, którą znają niemal wszyscy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wrażenie, że widoczek widziałem w jakimś filmie. Niewątpliwie ślicznie tam jest!

  OdpowiedzUsuń
 5. Też odnoszę takie wrażenie, ale to pewnie dlatego, że tak jak napisała Jo - to typowy widok. Ta zatoka jest na liście UNESCO, więc wątpię, czy by wpuszczono tam filmowców.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na forum byl kiedys bardzo aktywny facet Jo z Norwegii, ale od dawna milczy.
  W Warszawie byla restauracja Ha Long :) Jest tam teraz chyba restauracja zydowska.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jo znaja chyba naprawde wszyscy i przysyla same fantastyczne kartki! Na dodatek są duze a ja uwielbiam kartki w wiekszym formacie. Mam pocztowke z tego samego miejsca ale inna i obie sa swietne!

  OdpowiedzUsuń