Jeszcze raz patriotycznie - tym razem kartka od Bruna, zaprojektowana przez niego samego. Choć miejscowość, z której pochodzi, nie ma może żadnych zabytków ani nic, z czego zasłynęłaby w świecie, to kartka jest bardzo urokliwa. Może przez sepię, może przez ramki, nie wiem, ale naprawdę coś w niej tkwi takiego, że przyciąga wzrok. Mnie się w każdym razie bardzo podoba ;) Sam zaś Strachocin leży w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu Stargardu Szczecińskiego. Ciekawostką jest fakt, że przepływająca tędy rzeka Krapiel ma w tym miejscu charakter górski, na okolicznych bagnach występują liczne gatunki ptactwa.
31 marca 2010
29 marca 2010
{121} Korea Południowa, Świątynia Songgwangsa

Etykiety:
- Nightview,
- Swapy,
Korea Południowa
Lokalizacja:
Korea Południowa
28 marca 2010
{120} Białoruś, Mińsk
Na dziś kartka z Białorusi, znowu od Viki, ale jak widać tym razem nocny widok, idealny do mojej kolekcji nocnych stolic. Vika pisze, że na zdjęciu przedstawione są bramy miasta od strony głównego dworca kolejowego - to pierwszy element zabudowań, jaki zobaczymy po przyjeździe do Mińska pociągiem. Wyglądają imponująco, zwłaszcza w tym oświetleniu. Na mniejszym zdjęciu widzimy zaś sam dworzec. Czy naprawdę tylko w Toruniu są jeszcze wyłącznie dworce wyglądające jak po zagładzie atomowej?
Etykiety:
- Multiview,
- Nightview,
- RR,
Białoruś
Lokalizacja:
Mińsk, Białoruś
26 marca 2010
{119} Malezja, Malakka
Nie wiem, czemu, ale od ostatniej kartki nie mogłam dodać nic nowego - przy próbie załadowania zdjęcia pojawiał się komunikat "Błąd serwera"... W każdym razie tym razem kartka z Malezji od Reginy, 16latki z miasta Malakka. Za panowania sułtanów Malakka (Melaka) była jednym z najważniejszych i najbogatszych ośrodków handlowych w Azji Południowo- Wschodniej. Niektórzy twierdzą, że w tym właśnie mieście można poznać prawdziwe oblicze Malezji. Początkowo Malakka była tylko jedną z wielu rybackich wiosek. Około 1400 r. zwrócił na nią uwagę hinduski władca Sumatry – Parames’wara. Pod jego rządami wioska przekształciła się w ważny port, w którym załogi statków przeczekiwały monsun i uzupełniały zapasy. W 1405 r. do Malakki przypłynął admirał Zheng He, przywożąc dary od cesarza Chin, Yong-luo, oraz obietnicę udzielenia ochrony przed napadami Tajów. Wkrótce potem zaczęli przybywać do miasta chińscy osadnicy. Nazywano ich Baba, Nyonya, a także Chińczykami znad cieśniny.
Etykiety:
- Multiview,
- RR,
- UNESCO,
Malezja
Lokalizacja:
Malakka, Malezja
23 marca 2010
{118} Polska, Białystok
Daaawno nic nie dodawałam, choć kolejka kartek wciąż duża... Na dziś więc, tak na dobry początek, trochę patriotyzmu - oto bowiem kartka od naszego GreyBoy'a, czyli Krzysztofa, prosto z Białegostoku. Był dumą i radością hetmana Branickiego, stał się natchnieniem Zamenhofa – twórcy esperanto. Rodziły się tu i upadały fabrykanckie fortuny, dziś jest pełen wizji i możliwości rozwoju. Można o Białymstoku mówić na wiele sposobów: że to najbardziej egzotyczne z polskich miast, że to miasto o ogromnym potencjale, dzięki swojemu położeniu na wschodnich rubieżach Unii Europejskiej. Można o wielokulturowości, a można i o innowacyjnym przemyśle, tudzież o inwestycjach, których tempa mogłyby pozazdrościć znacznie większe miasta. Białystok położony jest nad niewielką rzeczką Białą i od niej wywodzi swą nazwę (rzeka – stok). Legendy przypisują powstanie miasta litewskim książętom, ale z dokumentów możemy się tylko dowiedzieć, że prawie nie zasiedlone dobra nad Białym Stokiem otrzymał w 2 poł. XV w. Raczko-Tabutowicz.
Etykiety:
- Multiview,
- Prywatne,
Polska
Lokalizacja:
Białystok, Polska
12 marca 2010
{117} Macedonia, Skopje
Kolejna kartka, którą chyba mogę uznać za element kolekcji nocnych stolic Europy. Pochodzi oczywiście ze stolicy Macedonii, czyli Skopje. Pamiętam, że w gimnazjum, kiedy miałam się nauczyć nazw stolic, nauczycielka geografii pomagała nam zapamiętać nazwę Skopje za pomocą stwierdzenia, że przecież Aleksander Macedoński skopał wiele tyłków ;) Co do samej kartki, wysłała mi ją Marja, ta sama, od której wcześniej dostałam nocne Helsinki. Jeszcze mała ciekawostka: Nazwa miasta Skopje jest w języku polskim rodzaju nijakiego i odmienia się jak słońce, np. Byłem w Skopju. Jedziemy do Skopja lub pozostaje nieodomieniona, np. Byłem w Skopje. Jedziemy do Skopje. Czy tylko dla mnie ta pierwsza odmiana wydaje się dziwna? ;)
Etykiety:
- Multiview,
- Swapy,
Macedonia
Lokalizacja:
Skopje, Macedonia
9 marca 2010
{116} Liechtenstein, Vaduz
Pamiętacie jeszcze moją kolekcję nocnych stolic? Oto kolejny kwiatek, który zdobyłam tylko cudem, dzięki Genkowi i jego sieci kontaktów ;) Kartkę tę dostałam od Pauli, która w była Liechtensteinie. Oczywiście kartka przedstawia zamek Vaduz, który jest położony wysoko nad miastem o tej samej nazwie, stolicy państwa. Został zbudowany w XVI wieku i do dziś jest siedzibą rodziny książęcej Liechtensteinów. Zamek w Vaduz jest historycznym centrum kraju. Największa część zamku pochodzi z XVI wieku, a najstarsza z XII wieku.
Etykiety:
- Nightview,
- Swapy,
Liechtenstein
Lokalizacja:
Zamek w Vaduz, 9490 Vaduz, Liechtenstein
8 marca 2010
{115} Kaługa, Rosja
Kartka rosyjska z polskiego taga. Wysłała mi ją Tanya. I Tanya i kartka pochodzą z miejscowości zwanej Kaługa, która znajduje się 180 km na południowy zachód od Moskwy. 350-tysięczne miasto położone niedaleko drogi ze stolicy kraju ("kijowskoje szosse") do Kijowa, wśród lasów, wzgórz, często spotykanych tu podziemnych źródełek, z wijącą się w dolinach rzeką Oką. Miasto założone w 1371 r. ma głęboko zakorzenione (w związku zapewne ze swoim położeniem) tradycje kupieckie. Współczesnym kojarzy się także często z kosmonautyką - w Kałudze żył i pracował słynny rosyjski uczony polskiego pochodzenia Konstanty Ciołkowski. Wjeżdżających do miasta wita więc naturalnych rozmiarów makieta rakiety kosmicznej.
Lokalizacja:
Rosja, Obwód kałuski, Kaługa
5 marca 2010
{114} Brazylia, Podziemny tunel kolejowy
Kartka z mojego pierwszego RR - dotarła do mnie po czterech miesiącach... Wysłał ją Luciano z Brazylii, przedstawia wjazd do tunelu podziemnego, jakich pełno w Brazylii. Ja niestety nie znalazłam nic ciekawego na ten temat, bo i sam Luciano nie napisał nawet, gdzie to dokładnie się znajduje. Wiem tylko, że tunel nazywa się Litorina - Wujek Google o nim chyba nie słyszał. Myślę, że może Petitek będzie w stanie napisać nam coś więcej o tego typu trasach pociągów w krajach Ameryki Łacińskiej? :)
Lokalizacja:
Brazylia
4 marca 2010
{113} Brześć, Białoruś

1 marca 2010
{112} Rosja, St. Petersburg, Sobór św. Izaaka
Długo nic nie dodawałam i znowu zrobiła się spora kolejka... Tę kartkę otrzymałam od Raulinki w ramach miejskiego RRa. To kolejny już widok St. Petersburga, ale wg mnie chyba najładniejszy. Na pierwszym planie jest pomnik cara Mikołaja I, a w tle widzimy kopułę soboru św. Izaaka - charakterystyczny element krajobrazu Petersburga, który rozbłyskuje na południe od placu Dekabrystów. Niewiarygodnie bogate wnętrze udostępniono jako muzeum (zakaz fotografowania). Od 1990 r., po 62 latach przerwy, w ważniejsze święta religijne znów odbywają się tu nabożeństwa. Ogłoszony w 1818 r. przez Aleksandra I konkurs na projekt soboru wygrał Francuz Ricard de Montferrand. Budowa potrwała na tyle długo – do 1858 r. – że następca Aleksandra, Mikołaj I, miał sposobność wprowadzenia do pierwotnej koncepcji zmian zmierzających w kierunku monumentalizmu. Przeznaczone na filary olbrzymie bryły granitu sprowadzono z Finlandii. Oczywiście wcześniej trzeba było zbudować linię kolejową i specjalne statki. Na zachodniej fasadzie widnieje posąg Montferranda z modelem katedry w dłoni. Kilkaset stopni wiedzie na kolumnadę (kołonnada; zamykane godzinę wcześniej od soboru; 100 rb, uczniowie 50 rb) wokół bębna kopuły. Panorama miasta jest zachwycająca.
Lokalizacja:
Rosja, Sankt Petersburg
Subskrybuj:
Posty (Atom)