18 grudnia 2009

{33} Słowenia, Jezioro Bohinj


A oto i pierwsza z kartek otrzymanych w ramach górskiego RRa. Dostałam ją od Aleksandry (jej blog: BubbleGum) ze Słowenii, to pierwsza moja kartka z tego kraju. Przedstawia ona piękny widok jeziora Bohinj w Alpach Julijskich, będących częścią Alp Wapiennych. Rozciągają się one od Włoch do Słowenii, a ich wysokogórska część objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego Triglav. Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest właśnie Triglav, mający wysokość 2864 m n.p.m. Jest jednocześnie najwyższym szczytem Słowenii i znajduje się na herbie i fladze tego kraju. Słoweńcy kochają góry, a niejako narodową powinnością jest zdobycie Triglava. Zaś Bohinj to jedno z dwóch największych jezior w kraju, umiejscowione w przepięknej polodowcowej dolinie. Stąd biorą początek liczne szlaki prowadzące na okoliczne górskie szczyty, doliny i wodospady. Na zdjęciu robi ono niemal baśniowe wrażenie, wydaje się takie nierealnie piękne. Na znaczku z kolei widzimy kwiatka mądrze zwanego Serratula lycopifolia, a trochę mniej mądrze - sierpik różnolistny. W Polsce objęty jest on ścisłą ochroną, jako gatunek krytycznie zagrożony albo nawet wymierający.
Na koniec ogłoszenie duszpasterskie - czy ktoś ma blade pojęcie, jak uruchomić opcję lokalizacji? Widziałam to na kilku blogach, a mi nadal nie raczy pojawić się ta rubryczka, choćbym nie wiem którędy klikała w "Nowego posta" :(

11 komentarzy:

 1. Ulallala....ale widok!!! Normalnie masakra z makabrą!

  Rybka - moze Twoją skórka ma jakis wplyw i blokuje taką mozliwosc...ech...nie mam pojecia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie, w poprzedniej też tego nie miałam :( Może wprowadzają to stopniowo? x.X

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny widok, zapierających dech. Piękno!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta Słowenia to jeszcze nie jest przez nas doceniana turystycznie. A widać ma co sobą zaoferować. Piękny widok, piękna kartka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowny widok, o wiele bardziej lubię kartki z krajobrazami niż z jakimiś widoczkami z miasta.

  OdpowiedzUsuń
 6. o maj gudnes! kocham ten widok ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taki mały kraj a takie widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładna, elegancka kartka i piękny widok :D Góry...

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny widok, góry w Słowenii są niesamowite

  OdpowiedzUsuń
 10. what a beautiful card! amazing!

  OdpowiedzUsuń