11 grudnia 2009

{26} Austria, Salzburg

Śliczna kartka retro z Austrii, oficjalna, wysłana przez Monikę, która na co dzień mieszka pod Wiedniem. Pisze, że bardzo tęskni za domem, ale do końca roku skazana jest na Salzburg, gdzie razem z rodzicami i bratem pracuje w cyrku. Musi mieć naprawdę fascynujące życie... Nie może się też doczekać, kiedy miasto będzie wyglądać tak jak na tej kartce. Salzburg leży w Alpach, blisko niemieckiej granicy, jest stolicą kraju związkowego Salzburg. Podobnie jak moja ukochana toruńska starówka (to się nazywa lokalny patriotyzm, proszę państwa ;)), starówka salzburska jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urodził się tu między innymi Mozart. Miasto zostało założone przez starożytnych Rzymian jako Iuvavum. Uroki Salzburga można odkrywać na rozmaite sposoby. Pieszo lub dorożką, autobusem, rowerem lub statkiem, na własną rękę lub korzystając z usług miejscowego przewodnika. Spacerując grzbietem góry Kapucynów lub góry Mniszej, wysoko ponad dachami miasta, odkryjemy Salzburg z zupełnie nowej perspektywy. Zabytkowe śródmieście leży przed nami jak na dłoni. W dali zarysowują się kontury Untersbergu i Salzburskich Alp Wapiennych. Ciekawe miejsca w okolicach możemy zwiedzić w ramach kilkugodzinnych wycieczek oferowanych przez lokalne biura turystyczne. Myślę, że to kolejne miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć, a jeśli kiedyś spełni się moje marzenie zobaczenia Alp, oby Salzburg był "bazą wypadową" ;). Teraz kilka słów o znaczku - przedstawia nocny widok kościółka w górach, iście alpejski obraz :) Bardzo mi się podoba. 

10 komentarzy:

 1. Alpy na żywo robią niesamowite wrażenie na człowieku :) To akurat mogę potwierdzić.

  Ładna kartka, klimatyczna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba? Klimatyczna? Nie! Jest definitywnie przeboska ot co :) !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dość że kartka wspaniała to jeszcze opisem o Salzburgu zachęciłaś mnie do tego aby kiedyś tam wpaść jak będę miał okazję być w okolicy. Może, może, w końcu to nie aż tak daleko.

  OdpowiedzUsuń
 4. piękna pocztówka. lubię retro:)
  a u mnie dziś też Austria ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że na skanie widać tylko bardzo niewyraźny zarys kościoła w tle, całość lepiej się prezentuje na żywo. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe kiedy u nas taki śnieg będzie.........

  OdpowiedzUsuń
 7. Kartka niby ładna, ale trochę nie wyszło to zdjęcie - lekko zamglone jest (chyba, że tak się to wszystko niefortunnie zeskanowało). Znaczek klimatyczny.

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Miało takie wyjść ;)
  2. Skan to swoją drogą, ale pod tym względem nie różni się zbytnio od oryginału :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna kartka, alpejskie miasta są takie malownicze

  OdpowiedzUsuń