30 grudnia 2009

{45} Finlandia, HelsinkiKartka przysłana przez Ninę ze stolicy Finlandii, Helsinek. Mimowolnie uśmiechnęłam się, czytając, że ma nadzieję, że akurat takiej helsińskiej jeszcze nie mam wśród grona innych z tego miasta ;) Kiedy to pisała, czyli 19 grudnia, panowała tam wielka zawierucha i -10stopni Celsjusza, jednak jak na Finlandię to nadal cieplutko ;) Na kartce widzimy zaś między innymi ten port i katedrę, którą dostałam już na poprzedniej kartce stamtąd (tu jest [KLIK!]). Mnie zaintrygował budynek widoczny po prawej, wyszukałam więc, co to takiego. Otóż jest to stadion olimpijski z wieżą - robi wrażenie, zwłaszcza na mnie z moim lękiem wysokości ;) Miasto to stało się stolicą kraju dopiero po wielkim pożarze w 1812 roku. Helsinki zaczęto rozbudowywać na wzór rosyjskiego Petersburga. Wtedy powstało mnóstwo instytucji i budynków klasycystycznych, rozwinął się przemysł. W 1870 roku zbudowano pierwszą linię kolejową. Stopniowo Miasto stało się modne, a dziś jest jedną z 9 stolic kulturalnych Europy. Po krótkim kryzysie gospodarczym na początku lat 90. XX wieku, miasto powtórnie zaczęło się rozwijać. Teraz coś dla amatorów Muminków - uroczy znaczek i równie uroczy stempel pocztowy - pierwszy raz taki widzę ;)

8 komentarzy:

 1. Świetny znaczek. Kartka niestety niezbyt piękna :D

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja myślę, że z tego dużego zdjęcia była by ładna single view ... czemu większość grafików nie ma gustu? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Popieram zdanie Spellbound. Ale w pierwszych sekundach też mnie intrygowało co to jest to wysokie:) Żaglówka kompletnie nie pasuje do reszty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Spellbound, oni po prostu zakładają, że to my go nie mamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm... mi się podoba, a Spellbound ma rację. simleview byłaby przednia. ale jak na NIEKTÓRE fińskie kartki, które dostawałam, ta to jest majstersztyk! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie to zdefiniowała, a znaczek z Muminkiem bardzo słodki, sama pocztówka tez robi wrazenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzeczywiście ta wieża na pierwszy rzut oka bardzo zagadkowo wygląda i człowiek zastanawia się co to jest, kartka rzeczywiście bardzo zwyczajna

  OdpowiedzUsuń
 8. Wykonanie kartki pozostawia wiele do życzenia :(
  Znaczek i stempel super :D

  OdpowiedzUsuń