31 stycznia 2010

{100} Rosja, Moskwa, Plac Czerwony

Proszę Państwa, setna kartka na tym blogu! :)
Tym razem moskiewski Plac Czerwony przysłany przez Victora, wielkiego miłośnika wszelakich serialów. Mieszka i pracuje w Moskwie i ma 20 lat. Plac Czerwony znajduje się tuż za murem Kremla. Jest centralnym miejscem miasta, od którego rozchodzą się promieniście główne arterie komunikacyjne Moskwy. Początkowo Plac otaczała drewniana zabudowa, którą ze względu na zagrożenie pożarowe usunięto pod koniec XV wieku. Nowo otwarte miejsce służyło za targowisko i było nazywane „Pożar”. Następnie stało się miejscem uroczystości publicznych, koronacji carów. Obecna nazwa Plac Czerwony wywodzi się od koloru otaczających go cegieł i przyjęła się w miejsce wcześniejszej w XVII wieku. W okresie istnienia ZSRR Plac Czerwony stał się najważniejszym ośrodkiem życia publicznego. Mieściła się przy nim oficjalna siedziba rządu i odbywały się na nim często parady wojskowe. Na Placu Czerwonym znajduje się cerkiew Wasyla Błogosławionego, jedna z najpiękniejszych cerkwi w Moskwie i mauzoleum Lenina. W pobliżu jest katedra św. Bazylego i nieco dalej katedra Kazańska. Stronę północną Placu zajmuje Państwowe Muzeum Historyczne.

7 komentarzy:

 1. Dobrze że te swoje 5 komentarzy wreszcie nabiłaś pod poprzednim postem bo byś my się nowej notki nie doczekali xDDD Gratuluje setki!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję 100 pocztówki(szybko Ci idzie zbieranie) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anik, tym razem brak notki był efektem pracy w weekend ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardziej by mi się podobało, gdyby nie było tego drugiego zdjęcia, ale jakby nie było - kartka z Rosji, i tak jest piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 100! Ale to zleciało :)
  Piękna kartka, aczkolwiek Pasażerka ma rację - sama lewa strona wyglądałaby duuużo lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratulacje! Ja nie licze, nie mam pojecia ile juz mam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie będę oryginalny. Prawa strona niezbyt, sama lewa wystarczy:)

  OdpowiedzUsuń